Znížte strop čo možno najjednoduchšie, no zároveň štýlovo

Znížte strop čo možno najjednoduchšie, no zároveň štýlovo
1. augusta 2020 admin

Slúžia k náprave nedokonalostí stropov, ako akustická zábrana, niektoré majú protipožiarnu funkciu, iné slúžia ako podklad pre zapustené osvetlenie, majú aj tepelnoizolačný význam, no tvoria aj priestor pre vzduchotechniku či inžinierske siete. Reč je, samozrejme, o kazetových stropoch, ktoré dnes okrem praktickosti vedia vytvoriť originálnu a výraznú súčasť dizajnu bývania. Ak aj vy ste podľahli čaru stropných podhľadov, prečítajte si, aké kazety sa veľmi jednoducho montujú, no zároveň elegantne vyzerajú.

Podhľady neslúžia „len“ na zníženie stropu

Dávno sú preč časy, kedy podhľady predstavovali predovšetkým konštrukčný prvok, ktorý mal jedine funkčný význam. Niekedy slúžili „iba“ k náprave nerovností a nedostatkov stropov, dávali nám nové možnosti umelého osvetlenia a nemuseli sme vďaka nim narušovať stropnú konštrukciu technologickými sieťami. V posledných rokoch získali stropné podhľady úplne iný rozmer. Podhľady sa stávajú dizajnovým doplnkom našich domovov, či už ako priznaná nadstavba alebo „náhradný“ strop.

Pomaly sa vytráca aj doba fixných podhľadov a na ich miesto nastupujú podhľady demontovateľné, pre nás v mnohom praktickejšie. Takéto stropné kazety sa ľahko montujú, jednoducho vymieňajú, pričom aj prístup k stropu je nenáročný. Možno sa bežne stretávate s tým, aká je montáž kazetových stropov jednoduchá. Čo si však pod tým vlastne treba predstaviť? Pozrime sa spoločne na to, ako taká konštrukcia prebieha.

Dvakrát merajte, raz režte!

Podľa materiálového riešenia môžete montovať podhľady minerálne, drevené, fóliové, plastové, sadrokartónové či kovové. Či už to máte k dispozícii kazety také alebo hentaké, úplne na začiatku treba dokonale poznať strop. Potrebujete totiž nakúpiť správne množstvo kaziet, pričom nezabudnite zmerať aj celkový obvod, aby ste nakúpili aj vhodný rozmer krajných líšt. Ak mienite kazety a lišty ešte pred montovaním maľovať, nezabudnite zakúpiť dostatočné množstvo farieb. No i keď nakúpite správny počet kaziet, musíte dopredu rátať s tým, že tie okrajové aj tak bude treba skrátiť. Každopádne, pri všetkých týchto faktoroch priebehu konštrukcie platí staré známe „dvakrát meraj, raz rež.“

Ešte pred samotným montovaním venujte opäť pozornosť stropu. Malé nerovnosti či praskliny kľudne prehliadnite, avšak prach, pavučiny, akékoľvek mechanické nečistoty, vlhkosť a mastnota, už šarapatu narobiť vedia. Týchto nerestí sa čo najdôkladnejšie zbavte. Ak plánujete pod kazetovými podhľadmi viesť drôty, upevnite ich na vhodné miesta. Úplne na záver natiahnite vždy z protiľahlých rohov do diagonály dva šnúrky tak, aby vám vznikol cez celý strop kríž. Týmto trikom veľmi ľahko a hlavne presne zistíte, kde je stred.

Ak máte k dispozícii kazety, ktoré sú určené na lepenie, potrebujete dodržať určitú postupnosť. Keď si veríte, začať môžete okrajovými lištami. Ak ale takým profíkom nie ste, začnite najprv kazetami a lišty dolepte až nakoniec. Pri lepení budete pokojnejší a lištami môžete pohodlne zakryť prípadné nedokonalosti v krajoch. Lepidlo treba naniesť na zadnú stranu kazety tak, aby pokrylo väčšiu časť plochy, pričom najlepšie ho rozotriete zubovou stierkou. Potom kazetu priložte k stropu a poriadne pritlačte čo najtesnejšie k ostatným kazetám. Lepidlo, ktoré vám po okrajoch vylezie von, okamžite zotrite vlhkou handričkou či špeciálnymi čistiacimi obrúskami. Pri lepení stropných kaziet na veľmi hladké podklady ako je umakart, lakované podklady a pod., odporúčame povrch zdrsniť, alebo použiť silikón.

S Atenou ešte o čosi jednoduchšie, no stále štýlovo

Práca s lepidlom a samotné lepenie vám však veľmi „nevonia?“ Tak potom sú pre vás a vaše miestnosti ako stvorené kovové stropné kazety. Ide o funkčné a rôznorodé architektonické prvky, ideálne pre akustické a estetické úpravy priestorov. Otvorené podhľady sú z dutých, ľahko zapustiteľných profilov, z ktorých je možné vytvoriť mriežky rôznych rozmerov.

Práve u nás ponúkame takýto druh stropných podhľadov, kde pre vás máme pripravený široký výber dekoratívnych kaziet talianskej značky Atena. Temperamentná spoločnosť je na trhu už vyše 30 rokov, pričom podhľady distribuuje do viac ako 50 krajín sveta. Kazety Atena, vyrobené z prednatretých a dodatočne natretých oceľových alebo hliníkových kotúčov, sú výbornou voľbou pre mnohé prostredia. Stropné systémy predstavujú súbor precíznych štýlov, vzorov a farieb, pričom pre akýkoľvek typ kaziet Atena sa rozhodnete, umožnia vám ľahký prístup do stropnej dutiny, jednoduché zabudovanie a efektnú integráciu stavebných inštalácií. Prácu s Atenou charakterizujú iba dve slová – jednoducho a štýlovo.

Zdroj: Nikol Karabcová – zivotnistyl.cz, im-kazety.sk, kazety.sk
Foto: istock.com